Nominalizari Oscar 2018

oscars90

In aceasta dupa-amiaza s-au anuntat la Los Angeles nominalizarile pentru premiile Oscar din acest an.

Iata mai jos lista acestora:

ACTOR IN ROL PRINCIPAL

NOMINALIZARI

TIMOTHÉE CHALAMET – Call Me by Your Name

DANIEL DAY-LEWIS – Phantom Thread

DANIEL KALUUYA – Get Out

GARY OLDMAN – Darkest Hour

DENZEL WASHINGTON – Roman J. Israel, Esq.

 

ACTOR IN ROL SECUNDAR

NOMINALIZARI

WILLEM DAFOE – The Florida Project

WOODY HARRELSON – Three Billboards outside Ebbing, Missouri

RICHARD JENKINS – The Shape of Water

CHRISTOPHER PLUMMER – All the Money in the World

SAM ROCKWELL – Three Billboards outside Ebbing, Missouri

 

ACTRITA IN ROL PRINCIPAL

NOMINALIZARI

SALLY HAWKINS – The Shape of Water

FRANCES MCDORMAND – Three Billboards outside Ebbing, Missouri

MARGOT ROBBIE – I, Tonya

SAOIRSE RONAN – Lady Bird

MERYL STREEP – The Post

 

ACTRITA IN ROL SECUNDAR

NOMINALIZARI

MARY J. BLIGE – Mudbound

ALLISON JANNEY – I, Tonya

LESLEY MANVILLE – Phantom Thread

LAURIE METCALF – Lady Bird

OCTAVIA SPENCER – The Shape of Water

 

FILM DE DESEN ANIMAT

NOMINALIZARI

THE BOSS BABY – Tom McGrath si Ramsey Naito

THE BREADWINNER – Nora Twomey si Anthony Leo

COCO – Lee Unkrich si Darla K. Anderson

FERDINAND – Carlos Saldanha

LOVING VINCENT – Dorota Kobiela, Hugh Welchman si Ivan Mactaggart

 

CINEMATOGRAFIE

NOMINALIZARI

BLADE RUNNER 2049 – Roger A. Deakins

DARKEST HOUR – Bruno Delbonnel

DUNKIRK – Hoyte van Hoytema

MUDBOUND – Rachel Morrison

THE SHAPE OF WATER – Dan Laustsen

 

COSTUME

NOMINALIZARI

BEAUTY AND THE BEAST – Jacqueline Durran

DARKEST HOUR – Jacqueline Durran

PHANTOM THREAD – Mark Bridges

THE SHAPE OF WATER – Luis Sequeira

VICTORIA & ABDUL – Consolata Boyle

 

REGIE

NOMINALIZARI

DUNKIRK – Christopher Nolan

GET OUT – Jordan Peele

LADY BIRD – Greta Gerwig

PHANTOM THREAD – Paul Thomas Anderson

THE SHAPE OF WATER – Guillermo del Toro

 

FILM DOCUMENTAR

NOMINALIZARI

ABACUS: SMALL ENOUGH TO JAIL – Steve James, Mark Mitten si Julie Goldman

FACES PLACES – Agnès Varda, JR si Rosalie Varda

ICARUS – Bryan Fogel si Dan Cogan

LAST MEN IN ALEPPO – Feras Fayyad, Kareem Abeed si Søren Steen Jespersen

STRONG ISLAND – Yance Ford si Joslyn Barnes

 

FILM DOCUMENTAR (SCURT METRAJ)

NOMINALIZARI

EDITH+EDDIE – Laura Checkoway si Thomas Lee Wright

HEAVEN IS A TRAFFIC JAM ON THE 405 – Frank Stiefel

HEROIN(E) – Elaine McMillion Sheldon si Kerrin Sheldon

KNIFE SKILLS – Thomas Lennon

TRAFFIC STOP – Kate Davis si David Heilbroner

 

MONTAJ

NOMINALIZARI

BABY DRIVER – Paul Machliss si Jonathan Amos

DUNKIRK – Lee Smith

I, TONYA – Tatiana S. Riegel

THE SHAPE OF WATER – Sidney Wolinsky

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI – Jon Gregory

 

CEL MAI BUN FILM STRAIN

NOMINALIZARI

A FANTASTIC WOMAN – Chile

THE INSULT – LIBAN

LOVELESS – Rusia

ON BODY AND SOUL – Ungaria

THE SQUARE – Suedia

 

MACHIAJ SI COAFURA

NOMINALIZARI

DARKEST HOUR – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski si Lucy Sibbick

VICTORIA & ABDUL – Daniel Phillips si Lou Sheppard

WONDER – Arjen Tuiten

 

COLOANA SONORA

NOMINALIZARI

DUNKIRK – Hans Zimmer

PHANTOM THREAD – Jonny Greenwood

THE SHAPE OF WATER – Alexandre Desplat

STAR WARS: THE LAST JEDI – John Williams

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI – Carter Burwell

 

MELODIE ORIGINALA

NOMINALIZARI

MIGHTY RIVER – Mudbound; muzica si versuri Mary J. Blige, Raphael Saadiq si Taura Stinson

MYSTERY OF LOVE – Call Me by Your Name; muzica si versuri Sufjan Stevens

REMEMBER ME – Coco; muzica si versuri Kristen Anderson-Lopez si Robert Lopez

STAND UP FOR SOMETHING – Marshall; muzica Diane Warren; versuri Lonnie R. Lynn si Diane Warren

THIS IS ME – The Greatest Showman; muzica si versuri Benj Pasek si Justin Paul

 

CEL MAI BUN FILM

NOMINALIZARI

CALL ME BY YOUR NAME – Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges si Marco Morabito

DARKEST HOUR – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten si Douglas Urbanski,

DUNKIRK – Emma Thomas si Christopher Nolan

GET OUT – Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. si Jordan Peele

LADY BIRD – Scott Rudin, Eli Bush si Evelyn O’Neill

PHANTOM THREAD – JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison si Daniel Lupi,

THE POST – Amy Pascal, Steven Spielberg si Kristie Macosko Krieger

THE SHAPE OF WATER – Guillermo del Toro si J. Miles Dale

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI – Graham Broadbent, Pete Czernin si Martin McDonagh

 

SCENOGRAFIE

NOMINALIZARI

BEAUTY AND THE BEAST – Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer

BLADE RUNNER 2049 – Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola

DARKEST HOUR – Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer

DUNKIRK – Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis

THE SHAPE OF WATER – Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau si Jeff Melvin

 

SCURT METRAJ ANIMAT

NOMINALIZARI

DEAR BASKETBALL – Glen Keane si Kobe Bryant

GARDEN PARTY – Victor Caire si Gabriel Grapperon

LOU – Dave Mullins si Dana Murray

NEGATIVE SPACE – Max Porter si Ru Kuwahata

REVOLTING RHYMES – Jakob Schuh si Jan Lachauer

 

SCURT METRAJ

NOMINALIZARI

DEKALB ELEMENTARY – Reed Van Dyk

THE ELEVEN O’CLOCK – Derin Seale si Josh Lawson

MY NEPHEW EMMETT – Kevin Wilson, Jr.

THE SILENT CHILD – Chris Overton si Rachel Shenton

WATU WOTE/ALL OF US – Katja Benrath si Tobias Rosen

 

MONTAJ SUNET

NOMINALIZARI

BABY DRIVER – Julian Slater

BLADE RUNNER 2049 – Mark Mangini si Theo Green

DUNKIRK – Richard King si Alex Gibson

THE SHAPE OF WATER – Nathan Robitaille si Nelson Ferreira

STAR WARS: THE LAST JEDI – Matthew Wood si Ren Klyce

 

MIXAJ SUNET

NOMINALIZARI

BABY DRIVER – Julian Slater, Tim Cavagin si Mary H. Ellis

BLADE RUNNER 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill si Mac Ruth

DUNKIRK – Mark Weingarten, Gregg Landaker si Gary A. Rizzo

THE SHAPE OF WATER – Christian Cooke, Brad Zoern si Glen Gauthier

STAR WARS: THE LAST JEDI – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce si Stuart Wilson

 

EFECTE VIZUALE

NOMINALIZARI

BLADE RUNNER 2049 – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert si Richard R. Hoover

GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2 – Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner si Dan Sudick

KONG: SKULL ISLAND – Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza si Mike Meinardus

STAR WARS: THE LAST JEDI – Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan si Chris Corbould

WAR FOR THE PLANET OF THE APES – Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon si Joel Whist

 

SCENARIU ADAPTAT

NOMINALIZARI

CALL ME BY YOUR NAME – James Ivory

THE DISASTER ARTIST – Scott Neustadter & Michael H. Weber

LOGAN – Scott Frank & James Mangold si Michael Green; Story by James Mangold

MOLLY’S GAME – Aaron Sorkin

MUDBOUND – Virgil Williams si Dee Rees

 

SCENARIU ORIGINAL

NOMINALIZARI

THE BIG SICK – Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

GET OUT – Jordan Peele

LADY BIRD – Greta Gerwig

THE SHAPE OF WATER – Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI – Martin McDonagh

 

Titlu original / in limba romana: Hunter Killer/Operatiunea Hunter Killer; Regie: Donovan Marsh; Scenariu: Arne Schmidt, Jamie
Titlu original / in limba romana: Belleville cop/Politaiul din Belle ville; Regie: Rachid Bouchareb; Scenariu:
Titlu original / in limba romana: A Star is Born / S-a nascut o stea; Regie:
Titlu original / in limba romana: Misterul ceasului din perete; Regie: Eli Roth; Scenariu: Eric Kripke, John Bellairs;
Titlu original / in limba romana: Momo; Regie: Sebastien Thiery si Vincent Lobelle; Scenariu: Sebastien Thiery;

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.